Instagram-icon facebook_btn yt_btn

Główna Polskie drogi do niepodległości

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium- ... mówił Józef Klemens Piłsudski – pierwszy marszałek Polski, mąż stanu, Naczelnik Państwa i premier Polski.

Uczciliśmy wyjątkową, bo 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku rozpoczęła się największa wojna światowa zapisana na kartach historii. Nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Jedne z pierwszych strzałów padły z morza o 4:45, wystrzelone przez pancernik Schleswig-Holstein na Westerplatte. Była akademia, wystawa tematyczna, audycja radiowa.

Przypomnieliśmy 63 dni powstańczej epopei - Powstanie Warszawskie . W PRL-u dopiero po 1956 roku można było mówić i pisać o Powstaniu Warszawskim (wcześniej był to temat tabu, a o Powstaniu można było mówić wyłącznie źle). Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora" powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W". Upadło 3 października. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

.

Przypomnieliśmy moment odzyskania niepodległości w 1918 roku. Plakaty rocznicowe przygotowane przez każdą klasę zawisły na drzwiach do sal lekcyjnych, nawet – na ścianach szkolnych korytarzy.

Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem starem porachunki- Józef Piłsudski o odzyskaniu wolności.

Na parterze szkoły pojawiła się osobliwa wystawa, biało- czerwonych kart z dziejów polskiej literatury kultury, nauki, wojskowości.

 © 2011 Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku

realizacja: Infiniti Web Media