Instagram-icon facebook_btn yt_btn

Główna Polskie drogi do niepodległości 11.11

 

Polskie drogi do niepodległości -2

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium- mówił  Józef Klemens Piłsudski – pierwszy marszałek Polski, mąż stanu, Naczelnik Państwa i premier Polski.

101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918roku po 123 latach zaborów uczniowie naszej szkoły uczcili udziałem w akademii. Jej hasło przewodnie brzmiało: Historia piosenką pisana, historia piosenką dokumentowana, historia piosenką wyśpiewana.

Organizatorzy przypomnieli, że od zarania  dziejów piosenka była z nami. Pomagała żyć i tworzyć. Pomagała też bić się i zwyciężać. Była pałaszem, rapierem, szablą, karabinem. Była tą bronią, którą walczyliśmy w określonych warunkach. Łączyła  zwykłych ludzi, jednoczyła środowiska, scalała naród. W niej szukaliśmy wyobrażeń o tym, co najważniejsze: definicji rodziny, wspólnoty,  kraju, ojczyzny,  świata.  Piosenka to świadek, uczestnik historii, łącznik pomiędzy pokoleniami. To doskonała opowieść o polskiej drodze do wolności.

Uczniowie w programie słowno - muzycznym przypomnieli  między innymi Bogurodzicę, „Hymn- Szkoły Rycerskiej” z 1786 r. Święta miłości kochanej ojczyzny, Czują cię tylko umysły poczciwe! Ignacego Krasickiego,  Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, który wybrano na polski hymn narodowy w 1926 roku.  Podkreślili  obecność pieśni  podczas narodowych zrywów w  XIX wieku, zmaganiach o niepodległość Polski zakończonych sukcesem w 1918 roku,  w czasie II wojny światowej, ale też później - w  grudniu  1970 roku,  podczas masakry na Wybrzeżu, w 1980, gdy  powstawał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy  „Solidarność”, w 1981, kiedy wprowadzano stan wojenny, w trudnym  okresie  do 1989 roku. Muzyka towarzyszyła historycznym  zmianom.

Obecni mieli okazję wysłuchać znakomitych interpretacji  wielu znanych utworów, m.in.  Kocham wolność, Tylko we Lwowie/Lwów jest jeden na świecie, Snu o Warszawie, Miejmy nadzieję (Miejcie nadzieję), Historie zagubione".

Pięknie zagrano, wzruszająco zaśpiewano, głośno wypowiedziano

.

 

 © 2011 Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku

realizacja: Infiniti Web Media