Główna Klub Europejski

Klub Europejski

Skład Szkolnego Klubu Europejskiego „ Bez granic":

Przewodniczący: Cezary Pajewski II c
Z-ca przewodniczącej: Anna Próchniak IIc
Kronikarz Dawid Ciborowski II e

Opiekunowie Elżbieta Kozłowska- Plak
  Beata Niebrzydowska
  Kamila Banachowska

Z niecierpliwością czekaliśmy na to spotkanie, ponieważ w naszej wyobraźni Ameryka to spełnione marzenia, wielki świat,  atmosfera Hollywood i … jeszcze nigdy w Klubie Europejskim nie przyjmowaliśmy gościa z tego kontynentu.   Dlatego z  przyjemnością przywitaliśmy na spotkaniu Klubu, Marthę Malej - młodą, sympatyczną osobę, która urodziła się w Ełku, ale od wczesnego dzieciństwa mieszka w Chicago . Opowieści o Stanach Zjednoczonych Ameryki widzianych jej oczami, rozwiały nieco nasze idealistyczne wizje, ale za to bardzo zaciekawiły i napełniły chęcią odwiedzenia tego fascynującego kraju.  Najbardziej interesowało nas życie nastolatków i uczniów szkół średnich , ich zwyczaje, ulubione formy spędzania wolnego czasu, życie szkolne.

Bardzo ciekawa była rozmowa o warunkach studiowania, podejmowania pierwszej pracy. Klubowicze zadawali mnóstwo pytań dotyczących możliwości nauki i znalezienia pracy przez młodych Polaków    w USA. Nasz gość przybliżył nam tamtejsze realia i zachęcił do poszukiwania własnej drogi.  Nie obyło się bez tematów lżejszych, z których najwięcej emocji wzbudziły upodobania kulinarne Amerykanów i samej Marthy . Rozmowom towarzyszyła degustacja przygotowanych przez Klubowiczów potraw  utożsamianych z Ameryką , czyli pancakes z syropem klonowym i apple pie .

klubNowy rok szkolny 2018/2019 Szkolny Klub Europejski powitał spotkaniem poszerzonym o nowych członków klubu z klas pierwszych spotkaniem poświęconym Ukrainie. Degustując pierogi i popijając barszczyk mieliśmy przyjemność wysłuchać naszego gościa, którym był Danill Bovkun. Daniill opowiadał nam o życiu na Ukrainie, gdzie mieszkał 10 lat, systemie szkolnictwa, kulturze, jedzeniu, ludziach, zwyczajach, obyczajach, muzyce.
Spotkanie odbyło się jak zawsze w miłej i rozwijającej atmosferze. Do kolejnego spotkania

lilia1Szkolny Klub Europejski został wyróżniony przez Prezydenta Miasta Ełku w kategorii Ambasador Ełku za wybitny wkład w rozwój i promocję miasta.
Cieszymy się, że zaangażowanie i wieloletnia praca uczniów, członków SKE, została zauważona i doceniona.

lilia4

lilia3

lilia2

imageParSHUM007W dniu 12 maja 2018 roku Szkolny Klub Europejski „ Bez Granic" wraz z grupą pierwszoklasistów naszej szkoły zaangażowanych w pracę nad projektem europejskim udał się w ramach nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie „ Która wartość ma dla mnie największą wartość" zorganizowaną przez Fundację Schumana do Warszawy.
W ramach wyjazdu wzięliśmy udział w Paradzie Schumana, następnie odwiedziliśmy Miasteczko Schumana. Czas wolny spędziliśmy odwiedzając „ Niewidzialną Wystawę", która przeniosła nas w świat osób niewidomych.
Wyjazd uważamy za bardzo rozwijający i udany.

IMG 20171017 163537
W dniu 17 października 2017 roku SKE odwiedziła rodzina Keller -Sylwia, Michael, Sara i Filip z Hamburga. Nasi goście zaprezentowali nam film pokazujący najciekawsze miejsca, zabytki tego miasta. Opowiedzieli nam o systemie szkolnictwa w Niemczech, świętach, kulturze niemieckiej. Spotkanie zakończyliśmy degustacją dań niemieckich- przekąski z szynką szwarcwaldzką, kiełbaski frankfurterki w cieście, kołacz Osterfladen, obazda-bawarska pasta serowa.