Instagram-icon facebook_btn yt_btn

BIP

godlobip logo

Warmińsko-mazurska strefa matematyczna

wmzawody

Pogoda na najbliższe dni roku szkolnego

Główna Historyczny wrzesień – datownik historyczny, cz. I.

Wrzesień. Kartki z kalendarza. Żyjemy zgodnie z nim, planujemy, planowali i inni przed nami.
Czy wiemy, czy wiecie, co wydarzyło się we wrześniu, co wstrząsnęło światem, co zmieniło bieg rzeczy np. rok temu , pięć, pięćdziesiąt, osiemdziesiąt...
Wrzesień. Przejrzyjmy kilka zerwanych kartek z kalendarza. Przypomnijmy, jaki był w przeszłości. Może nasza teraźniejszość stanie się istotną treścią dla tych, którzy przyjdą po nas.


Pierwszy września – rok 1939.
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, największa wojna światowa zapisana na kartach historii. Nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Jedne z pierwszych strzałów padły z morza o 4:45, wystrzelone przez pancernik Schleswig-Holstein na Westerplatte.
2 września – rok 1621.
Wtedy w 1621 roku rozpoczęła się bitwa pod Chocimem, zakończona zwycięstwem wojsk polskich dowodzonych przez Jana Karola Chodkiewicza, który zmarł podczas oblężenia twierdzy przez wojska tureckie.
Kolejna kartka ...
17 września - rok 1939
Związek Radziecki, wypełniając układ Ribbentrop – Mołotow, zaatakował terytorium Polski od wschodu. Wskutek wkroczenia sił zbrojnych ZSRR na terytorium Polski oba państwa znalazły się w stanie wojny. Władze polskie kilkakrotnie stwierdzały, że kwalifikują działania ZSRR jako agresję: Prezydent RP Ignacy Mościcki w orędziu 17 września 1939 roku mówił o najeździe jednocześnie Niemiec i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Losy Polaków zsyłanych w głąb ZSRR udokumentowało wiele dzieł – między innymi „Inny świat" Gustawa Herlinga – Grudzińskiego. Uczniowie klasy IID4 przypomnieli ten i powyższe fakty z naszej, historii w gazetce tematycznej (na I piętrze), do lektury której zachęcamy. Datownik historyczny będzie miał swój ciąg dalszy.

Małgorzata Ladzińska, Ilona Halec

IMG 20201005 200941IMG 20201005 201017IMG 20201005 201043© 2011 Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku

realizacja: Infiniti Web Media