JoomJComments

godlobip logo

Warmińsko-mazurska strefa matematyczna

wmzawody

Pogoda na najbliższe dni roku szkolnego

Główna Jubileusz 50-Lecia Szkoły Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji K.K. Baczyńskiego – wspomnienie XX edycji z 2015 roku

Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji K.K. Baczyńskiego

wspomnienie XX edycji z 2015 roku

XX Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego był organizowany w ramach obchodów Dni Patrona 20 lutego 2015. Joanna Białas z klasy III D1 LO, jedna z prowadzącychprzypomniała, że adresatami konkursu są gimnazjaliści i młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych województwa warmińsko-mazurskiego w wieku 13-16  i 17-20 lat. Konkurs miał kilka formuł :

• konkurs recytatorski,

• konkurs poezji śpiewanej,

• konkurs historyczny,

• konkurs plastyczny,

• konkurs poetycki,

• konkurs fotograficzny - od tego roku.

Patrycja Smaka również z klasy IIID1 LO, druga prowadząca, mówiła: Jesteśmy z kraju, który wydał na świat Kościuszkę, Miłosza, Małysza. Piórem i myślą Kopernika dał ludzkości wyobrażenie o obrotach sfer niebieskich, przed oblicze Boga wysłał na wieczny urlop błogosławionego Jana Pawła II. […]My, społeczność szkolna, czujemy się spadkobiercami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którego imię nasz Zespół Szkół nr 2 nosi z dumą od 1994 roku. Jakub Janiszewski z klasy IIIE LO, towarzyszący dodawał: Ten kraj, …, pamięta o wielkich czynach i szanuje codzienne bohaterstwo, jest nasz, był pokolenia – Kolumbów i jego najwybitniejszego przedstawiciela – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Dyrektor szkoły, Barbarę Fiedoruk, zabierając głos, mówiła o solidarności i współpracy uczniów i nauczycieli, które przesądziły o wyborze imienia patrona tej szkoły. Zgodnie z nim oraz decyzją Kuratora Oświaty w Suwałkach 3 października 1994 roku Zespół Szkół nr 2 otrzymał sztandar oraz imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.Była to brzemienna w skutkach decyzja. Dwadzieścia edycji wpisanego na trwałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń szkoły Konkursu ma swoje pozaszkolne znaczenie. To wydarzenie na skalę miasta, powiatu, regionu, województwa. Baczyński stał się marką w województwie rozpoznawaną. Marką kultury przez wielkie K, znakiem ważnego wydarzenia artystycznego. […]Pierwszy Konkurs odbył się w 1995 roku, inicjatorem i pomysłodawcą był ówczesny dyrektor szkoły, pani Teresa Wocial - podkreślała szczególnie mocno.

Nie byłoby Konkursu, gdyby nie dyrektor szkoły, pani Teresa Wocial. Mottem przewodnim stały się słowa naszego patrona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ( z wiersza Nie wstydź się tych przelotów…)

1Dyrektor szkoły Teresa Wocial

Nie wstydź się wiary w sobie;

ona nie snów głupotą,

ale jak we krwi złoto

i krzew na grobie

wzrasta na tym, co płyta,