Instagram-icon facebook_btn yt_btn

BIP

godlobip logo

Warmińsko-mazurska strefa matematyczna

wmzawody

Pogoda na najbliższe dni roku szkolnego

Główna Spotkania z pasją Kolejne spotkanie z Afryką

20150909 1258479 września 2015 roku Ewa Jodko (nasza absolwentka)  i Wojciech Niewiński z Fundacji Usłyszeć Afrykę po raz kolejny odwiedzili naszą szkołę aby podzielić się z  uczniami swoimi doświadzczeniami. Opowiadali nam o swojej pracy w Afryce, którą odwiedzili już po raz trzeci. Podczas pierwszej wizyty na Czarnym Lądzie, w Ugandie, Ewa i Wojtek pracowali na rzecz fundacji Usłyszeć Afrykę. Po kilku miesiącach pracy w Kampale z dziecmi ulicy, wyjechali na Wyspy Sesse gdzie współpracowali z Czerwonym Krzyżem.

Podczas następnej wizyty, również na Wyspach Sesse, Ewa i Wojtek zaangażowali się w projekt którego celem było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu młodych. Młodzi ludzie uczyli się rzemiosła takiego jak produkcja miodu, wyrób biżuterii, wyplatanie koszyków i mat, malowanie tkanin. Dzięki tym umiejętnościom będą mogli zdobyć środki na utrzymanie.20150909 1256511

Ostatniego lata Ewa i Wojtek przenieśli się z obszarów Afryki Wschodniej na zachodnią część kontynentu, do małego państwa Sierra Leone. Państwo to  jak donosiły media na przełomie roku objęte było epidemią wirusa Ebola. Na obszarach gdzie wirus przestał masowo zabijać, Ewa z Wojtkiem prowadzili działalność o charakterze edukacyjnym, ucząc ludność lokalną jak zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

 

 

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych. ( 1c, 1e, 1f, 1g ). Spotkanie odbywało się w języku angielskim. Towarzyszyły mu pokazy zdjęć i filmów. Uczniowie okazali ogromne zainteresowanie relacjami gości oraz zadawali mnóstwo pytań.

Na pytanie co zrobiło na tobie największe wrażenie, co było zaskakujące, ciekawe-sondowani po wszystkim uczniowie odpowiadali:

*Okropne jest to, że Dzieci są  wcielane do armii aby walczyć z wojskami rządowymi;
*Zaskoczyła mnie informacja, że w szkołach wiejskich języka angielskiego uczą się w klasach np. 90-osobowych;
*Trudne dla nas do wyobrażenia, że dzieci na zajęciach organizowanych przez Ewę i Wojtka po raz pierwszy widziały kredki, plastelinę;
*Inny, ciekawy jest styl życia, jedzenie i tradycje;
*Wstrząsające było wszystko czego dowiedzieliśmy się o epidemii Ebola, zwłaszcza brak świadomości że można łatwo z wirusem walczyć poprzez przestrzeganie podstawowych zasad higieny;
*Najcenniejsze, najbardziej pożądane nagrody za sukces w konkursach to te bardzo praktyczne–np.  koza;
*W domach nie ma prądu i wody bierzącej, a dzieci noszą ją ze studni oddalonej o kilka kilometrów;
*Posiłki gotuje się przed domem z wykorzystaniem piecyków na węgiel© 2011 Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku

realizacja: Infiniti Web Media